В Київській області зареєстровано перевищення епідпорогу середнього рівня - важкий перебіг захворювань
В Україні домінує грип A, зокрема штам H1N1 та варіант H2N3. За останні два тижні зросли випадки грипу B (лінія Victoria). Також виявлялись риновірус, аденовірус, прагрип та ін.
Перебіг хвороби значно ускладнився, а рівень летальності зріс у 20 разів – до 2%. У важких випадках смерть може настати за п’ять днів.
Поточний епідеміологічний сезон є вкрай складним. В Україні домінує вірус грипу А, зокрема пандемічний штам H1N1 та варіант H2N3. Останні два тижні відзначилися різким зростанням випадків грипу B (лінія Victoria), який наразі становить майже 100% випадків цієї категорії. Незважаючи на те, що всі ці штами відповідають вакцинним, перебіг хвороби в цьому сезоні є важчим, а рівень летальності значно підвищився. Якщо зазвичай смертність від грипу становить близько 0,1%, то в поточному сезоні вона досягла 2%. Серед основних причин тяжкого перебігу захворювань, зокрема, є низький рівень охоплення вакцинацією в Україні (менше 1% населення) та запізніле звернення за медичною допомогою.
Грип має характерну ознаку – швидко спускається в легені. Людина може померти на 5 – 6 день з початку захворювання. Крім того, проблема полягає у нерішучості лікарів, які не завжди призначають специфічні препарати проти грипу. Через це виникають тяжкі випадки перебігу хвороби та ускладнення, зокрема, бактеріальна пневмонія.
За офіційними даними МОЗ, у період з 5 по 11 березня спостерігалося зниження захворюваності на грип та ГРВІ, а смертельних випадків за цей період не зафіксовано.
Проте епідемічний поріг перевищено у Житомирській, Волинській та Закарпатській областях. Кількість випадків COVID-19 суттєво зменшилася у порівнянні з минулим роком.
За тиждень з 10 по 16 березня в країні занедужало 240 340 осіб, із них 124 960 – діти. Це на 10% менше аналогічного показника минулого тижня. Пік захворюваності на ГРВІ, грип та COVID-19 був зафіксований у лютому і зараз у березні спостерігається поступове зменшення реєстрації нових випадків на рівні країни. Однак грип типу А та В циркулює у 21 регіоні. За тиждень зареєстровано 14 летальних випадків внаслідок ускладнень грипу, із них половина - у м. Києві (7 випадків). Два летальні випадки внаслідок ускладнень COVID-19.
Перевищення епідпорогу високого рівня зафіксовано у двох областях – Житомирській та Черкаській. Водночас в 11 областях – Волинській, Львівській, В Київській області зареєстровано перевищення епідпорогу середнього рівня. В місті Києві ситуація стабільна — передепідемічний рівень.
Загалом, з початку епідемічного сезону, з 30 вересня 2024 року по 16 березня 2025 року, на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіло 3 501 367 людей. У більшості виявили респіраторно-вірусні інфекції, лише у 19 776 пацієнтів було підтверджено COVID-19. У порівнянні з минулим епідсезоном 2023/2024 захворюваність на рівні країни наразі на 6,4% нижча.
Серед основних симптомів COVID-19 – слабкість, втома, незначне підвищення температури, локальні симптоми (кашель, нежить). А от симптоми грипу такі: сильна інтоксикація, виражена слабкість, головний та м'язовий біль, значне підвищення температури (від 38°С і вище). Лікарі рекомендують не нехтувати швидкими тестами на виявлення грипу та COVID-19 для своєчасної діагностики.