A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Вишгородської міської ради

24 березня – Всесвітній і Всеукраїнський день боротьби проти туберкульозу

Дата: 17.03.2025 15:26
Кількість переглядів: 23

Ілюстративне зображення

ТУБЕРКУЛЬОЗ МОЖНА ЗДОЛАТИ!

 

Що таке туберкульоз?

     Туберкульоз — інфекційне захворювання, спричинене мікобактеріями туберкульозу. Захворювання передається від однієї людини до іншої через повітря.

     Найчастіше ТБ вражає легені, де бактерії розмножуються та викликають запалення. Бактерії можуть поширюватися на інші частини тіла через кров чи лімфатичну систему. Таким чином, ТБ може вражати лімфатичні вузли, кістки, сечовивідні та статеві органи, центральну нервову систему, шкіру, очі або бути генералізованою інфекцією.

 

Як відбувається зараження?

     ТБ не так легко передається від людини до людини, як грип чи ГРВІ. Члени сім’ї, які живуть разом з хворим, мають найбільший ризик, але тільки одна третина з тих, хто перебував у контакті з хворим, інфікується.

     Туберкульозні мікобактерії потрапляють у повітря, коли хворий з активною формою ТБ легень, розмовляє, співає, кашляє чи чхає.

     Ризик проникнення у легені здорової людини залежить від концентрації інфекційних частинок у повітрі й тривалості вдихання зараженого повітря.

     У разі потрапляння мікобактерії в організм людини ТБ найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, та коли ця реакція слабка, розвивається активне захворювання.

      На відкритому повітрі ТБ практично не передається.

 

Скільки виявлено випадків туберкульозу у Вишгородській територіальній громаді?

      В минулому році серед мешканців, що мають декларації із сімейними лікарями КНП «ЦПМСД» Вишгородської міської ради, зареєстровано 14 випадків ТБ, із них 13 випадків – ТБ легень і 1 – ТБ ока. Новий 2025 рік лише почався, а вже 1 випадок ТБ легень у дорослої людини зареєстрований.

 

Хто може захворіти на туберкульоз?

      На ТБ може захворіти кожен, проте деякі мають вищий ризик захворювання, а саме:

•             особи, які постійно спілкуються з хворим на ТБ;

•             люди, які живуть з ВІЛ та хворі на СНІД;

•             люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;

•             люди з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб;

•             діти, оскільки їх імунна система ще не сформована;

•             літні люди, так як імунна система вже слабка.

 

Якщо людина захворіла на туберкульоз – це назавжди?

    У більшості випадків навіть тяжкі випадки ТБ добре лікуються. Нині в Україні лікування і діагностика туберкульозу безкоштовні. Проте, якщо людина приймає ліки з перервами, або взагалі відмовляється від лікування, то збудник стає «тренованим» до дії ліків – набуває медикаментозної стійкості. При такій формі захворювання лікування триватиме довше, і воно є менш ефективним.

 

Які ж симптоми туберкульозу?

•             кашель понад 3 тижні;

•             підвищена температура тіла понад 7 днів;

•             утруднене дихання;

•             біль у грудях;

•             поганий апетит, безпричинна втрата ваги;

•             постійна слабкість;

•             підвищена пітливість, особливо вночі;

•             може з’являтись кровохаркання.

 

Туберкульоз діагностують?

     Для діагностики ТБ сімейний лікар проводить опитування, скринінг, оцінює ризик захворювання і за результатами, у разі необхідності, скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу та радіологічне обстеження.

     При латентній формі рентгенограма легень не показує жодних змін, а мазок мокротиння є негативним. Втім, туберкуліновий шкірний тест (проба Манту) чи аналіз крові на гамма-інтерферон покаже наявність ТБ-інфекції.

 

А лікування від туберкульозу є?

     В Україні лікують за сучасними Стандартами медичної допомоги, що ґрунтуються на доказовій медицині та відповідають рекомендаціям ВООЗ.

     Так, в Україні з 2022 року почали застосовувати новітні методи і тривалість лікування скоротилась майже втричі. В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безоплатне і триває щонайменше шість місяців. Лікування може тривати довше, якщо хвороба тяжка. Після початку лікування ризик передачі інфекції зазвичай швидко знижується.

     Найголовніше під час лікування — суворо дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря та в жодному випадку не переривати розпочате лікування. Якщо хворий на туберкульоз припинить прийом ліків занадто рано, то він може захворіти повторно. Якщо не приймати всіх ліків правильно, мікобактерії туберкульозу можуть стати стійкими до цих ліків. В результаті захворювання треба буде лікувати складніше і довше.

     Лікування залежно від стану пацієнта може бути амбулаторним або стаціонарним.  За першого варіанту хворий отримує препарати за місцем лікування і може бути поруч із сім’єю, дотримуючись протиепідемічних вимог.

 

А вакцина проти туберкульозу є?   

Немовлята та маленькі діти легко можуть захворіти на туберкульоз. Вакцинація проти туберкульозу (БЦЖ), яку роблять на 3-5 день життя дитини за відсутності протипоказань, є однією з найбезпечніших. Ускладнення, переважна більшість з яких не потребує лікування, трапляються менше, ніж у 1% випадків. Нагноєння і утворення скоринки, що трохи кровить – нормальна реакція, що може тривати до 6 місяців і забезпечує утворення міцного імунітету. На жаль, вакцинація дійсно не може повністю захистити від зараження і захворювання, лише знижує ризик. Проте, саме завдяки вакцині нині діти зараз хворіють на туберкульоз дуже рідко, у них практично немає тяжких випадків туберкульозу, від яких раніше помирали або ставали інвалідами: передусім, ТБ менінгіту, ТБ хребта. Люди старшого віку, мабуть, пам’ятають на вулицях людей з горбами або велетенськими головами – в минулі часи це не було рідкістю; частіше за все, це були наслідки перенесеного в дитинстві туберкульозу.

Пам’ятайте! Туберкульоз – не вирок, його можна перемогти!

Лікар-епідеміолог                                       

Ірина Кобилевська


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора