Гепатит А
КНП "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Вишгородської міської ради висвітлює актуальні медичні питання та важливу інформацію.
ГЕПАТИТ А – захворювання печінки, спричинене вірусом. На відміну від гепатитів В і С, гепатит А не провокує розвиток хронічної хвороби печінки і рідко закінчується смертю. За даними Всесвітньої організації здоров'я майже всі люди, уражені гепатитом А, повністю одужують і у них формується пожиттєвий імунітет до хвороби.
Вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок уживання забруднених харчів або води. Ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, брудні руки). ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
Симптоми гепатиту А можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі. Найчастіше це:
- підвищена температура,
- пожовтіння шкіри і білків очей,
- сеча стає темнішою,
- слабкість,
- відсутність апетиту,
- діарея,
- блювота,
- неприємні відчуття в животі.
Варто зауважити, що при гепатиті А не завжди проявляються абсолютно усі симптоми, вказані вище. У дорослих симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з’являється у 70% випадків. Важка форма хвороби і летальні наслідки найчастіше фіксуються у осіб, яким понад 65 років.
Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук.
Обов`язково мийте руки з милом теплою водою перед приготуванням та вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
Ретельно мийте овочі та фрукти перед вживанням.
Під час спалаху гепатиту А кип’ятіть воду впродовж 5-10 хвилин, а потім дайте їх відстоятися.
Медперсоналу слід проводити антисептичну обробку рук до і після контакту з кожним пацієнтом та предметами, що його оточують.
На сьогоднішній день також існує вакцина, яка може надати додатковий захист від гепатиту А.