A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Вишгородської міської ради

28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Дата: 28.07.2020 10:21
Кількість переглядів: 156

28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Захворюваність на гострі вірусні гепатити А, В та С є однією з актуальних медичних і соціальних проблем в Україні, в тому числі й на Київщині.

Широка розповсюдженість та висока хронізація цих інфекційних захворювань визначають необхідність кожному з громадян осмислити свою поведінку для забезпечення від ризиків серйозних захворювань, використання можливостей профілактики методами імунізації, ведення здорового способу життя.

Гепатит дуже небезпечний

Проблема полягає в тому, що 80% зараження гепатитом «С» призводить до хронічного процесу.

Хронічний перебіг гепатиту – це загроза цирозу або раку печінки.

Для ясності слід вияснити, які види гепатитів взагалі існують в Україні. Основними вважаються – "А", "В", "С", "D", "Е". Із них два "А" і "E" – це типова кишкова паличка і так звані хвороби брудних рук. Вони виникають там, де санітарно-епідеміологічні норми низькі.

Гепатити, викликані вірусом "А" і "E", вважаються доброякісними.

Як у звичайної кишкової інфекції, у них чітка циклічність, яка закінчується одужанням і дуже рідко призводять до цирозу печінки.

Від гепатитів "А" і "Е" дуже просто уберегтися, зробивши щеплення. Зокрема, від гепатиту "Е" варто вакцинуватися людям, які планують мандрівку за кордон, особливо в країни Західної Азії.

В Україні він рідко діагностується.

А от з гепатитами "В", "С", "D" - окрема справа.

Гепатит "С" – захворювання вірусної етіології, яке уражує клітини. Воно характеризується прихованим протіканням хвороби, відсутністю специфічних симптомів, наявністю запального процесу в цьому органі. Це так звані трансмісійні захворювання печінки. Вони, як правило, передаються через кров, за рахунок ушкодження цілісності слизових оболонок та шкіряного покриву.

Гепатит "D" є досить імуногенним вірусом, не зовсім сформованим в процесі еволюції. В організмі людини він закріплюється лише за наявності австралійського антигену.

Якщо цей ген є, то РНК-віруси закріплюються з антигеном і у людини почнеться гепатит "D".

Щодо цього гепатиту, то він є досить тяжким і дуже часто закінчується цирозом печінки. Причому розвиток цирозу може розвиватися швидше, ніж гепатит "С".

Цей вид гепатиту є досить поодиноким. Його лікування слабо розроблене і в Україні стандартів такого лікуванню немає.

Симптоми гепатиту

Часто на запитання, що таке гепатит, впевнено відповідають що це жовтяниця". Відповідь справедлива, але лише частково.

Жовтяниця виникає, коли жовч, що виробляється в печінці, замість участі в переробці їжі, потрапляє в кров і надає шкірі характерний жовтуватий відтінок. Потрапляє вона і в сечу, роблячи її темною, а кал, навпаки, позбавляючись жовчі, стає безбарвним. Таке буває при запаленні печінки, а саме при вірусних гепатитах, коли вірус порушує нормальну роботу органу. Проте не завжди вірусні гепатити протікають з жовтяницею. Бувають, і досить часто, безжовтушні форми, які проходять не так гостро. Щоб безпомилково поставити діагноз гепатиту, потрібно зробити аналіз крові, сечі, а в складних випадках - біопсію печінки.

Гепатит починається з інфікування.

Від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить різний час: від 2-4 тижнів(гепатит А), до 2-4, і навіть 6 місяців, при гепатиті В. Після закінчення цього періоду, під час якого вірус розмножується і адаптується в організмі, хвороба починає проявляти себе.

Спочатку, до появи жовтяниці, гепатит нагадує грип і починається з підвищення температури, головного болю, загального нездужання, ломоти в тілі, як при гепатиті А. При гепатитах B і С початок, як правило, більш поступовий, без різкого підйому температури.

Вірус гепатиту В проявляє себе незначною температурою, болем у суглобах, іноді висипаннями. Початкові прояви гепатиту С можуть обмежитися слабкістю і зниженням апетиту. Через кілька днів картина починає мінятися: пропадає апетит, з'являються болі в правому підребер'ї, нудота, блювота, темніє сеча і знебарвлюється кал.

Зазвичай після появи жовтяниці стан хворих покращується.

Цього не відбувається при гепатиті С, а також у хронічних алкоголіків і наркоманів - через інтоксикацію організму. У решти ж хворих поступово, протягом декількох тижнів, відбувається зворотний розвиток симптомів. Так протікають гострі форми вірусних гепатитів.

Клінічний перебіг гепатитів може бути різного ступеню тяжкості. Назви - легка, середньотяжка і важка форми - говорять самі за себе.

Є ще й четверта, фульмінантна, тобто блискавична форма. Це найважчий різновид гепатиту, при якому розвивається масивний некроз печінки, зазвичай він закінчується смертю хворого.

Хронізація характерна тільки для гепатитів B, C, D.

Найбільш характерними ознаками хронічних гепатитів є нездужання, підвищена стомлюваність під кінець дня, неможливість виконувати колишні фізичні навантаження.

Ці симптоми непостійні, через що багато хто не ставиться до хвороби серйозно, адже такі ознаки гепатиту як нудота, болі в животі, суглобові та м'язові болі, розлад шлунку, можуть бути зумовлені як основним захворюванням, так і іншими хворобами шлунково-кишкового тракту.

Шляхи зараження віруснимгепатитом

Переважна більшість хворих на вірусні гепатити В та С - це особи віком від 18 до 40 років, статевий шлях інфікування у них дуже суттєвий.

Інші шляхи зараження - ін’єкційне введення наркотичних засобів, процедури в салонах краси тощо.

Загалом шляхи зараження вірусом виглядають так:

- перинатальний – від матері дитині під час вагітності, в пологах, під час годування грудьми;

- парентеральний (ін’єкційна наркоманія, переливання крові та її компонентів, трансплантація органів, уколи, пірсинг, татуювання, нестерильне медичне обладнання тощо);

- побутовий (ризик менший, проте суттєвий: при використанні чужих лез, зубних щіток, гребінців, засобів для миття).

До основних груп ризику належать підлітки та особи, які мають безладні гетеро- та гомосексуальні стосунки, медичні працівники, пацієнти, які перебувають на гемодіалізі.

Захистит від цієї хвороби

Одним з ефективних неспецифічних засобів профілактики гепатиту є попередження його передачі від хворої людини до здорової.

Концентрація HBV в рідинах організму неоднакова: висока у крові, плазмі, середня – у слині, спермі, вагінальному секреті, низька або не визначається – у сечі, калі, поті, сльозах, грудному молоці.

Пам’ятайте – вірус гепатиту дуже витривалий і, на противагу вірусу СНІДу, довго зберігається у зовнішньому середовищі!

Узагальнити інформацію щодо попередження зараження вірусами гепатиту з парентеральним шляхом передачі можемо у кількох важливих порадах:

- ніколи не користуйтеся спільними шприцами та голками;

- секс має бути безпечним: використання презервативів допомагає уникнути зараження, проте навіть при правильному використанні презерватива він ніколи не захищає на 100%;

- при наколюванні татуювань, пірсингу, проколюванні вух необхідно бути впевненим у якісній стерилізації інструментів, переконатися, що майстер використовує одноразові рукавички.

Пам’ятайте, татуювання в 4 рази підвищує ризик інфікування гепатитом С;

- використовуйте тільки особисті інструменти для манікюру, педикюру;

- пройдіть аналіз на гепатит В при плануванні вагітності;

- максимально застосовуйте медичні та лабораторні інструменти одноразового користування;

- не дозволяйте проводити будь-які ін'єкції, вакцинації, внутрішньо-шкірні проби та інші маніпуляції кільком особам одним шприцом при заміні лише голок. Під час будь-якої маніпуляції для кожного хворого використовується окремий стерильний інструмент;

- в мікроскопічних дозах кров може залишатися на бритвах після гоління, зубних щітках, ножицях для нігтів. Не користуйтеся цими предметами разом з іншими людьми.

І все ж, шляхи зараження вірусними гепатитами в більшості випадків залишаються невідомими.

Для збереження свого здоров’я слід дотримуватися елементарних правил гігієни та проводити своєчасну вакцинацію, яка, зокрема, є надійним засобом захисту від вірусного гепатиту В.

Обов’язковим є обстеження донорської крові та її препаратів!

На изображении может находиться: один или несколько человек


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора